Babát várok
Életmód a terhesség hónapjaiban
Az alábbi 12 életmódbeli tanács segíthet óvni a fejlődő magzatot, neked pedig kiélvezni a várandósság hónapjait.
Terhességed idején fontos, hogy életmódod megválasztásával a kisbabád egészséges fejlődését segítsd. Az egészséges étrend és az aktivitás továbbra is nagyon fontos, de esetleg néhány olyan mindennapi szokásodban is érdemes lehet változtatásokat beiktatnod, amelyekre talán nem is gondoltál eddig.
Éppen ezért összegyűjtöttünk neked 12 tanácsot, hogy megértsd, a napi rutinodban végrehajtott néhány apróbb módosítás milyen nagy segítségedre lehet abban, hogy terhességedet egészségben élvezhesd ki.
1. Kiegyensúlyozott és egészséges étrend
Leendő anyukaként nemcsak energikusabb leszel akkor, ha étrended rostban gazdag és zsírszegény, de segítségével biztosíthatod a kisbabád számára szükséges tápanyag-ellátottságot.
„A kiegyensúlyozott étrend sokat segíthet a terhesség alatt, és az is fontos, hogy tisztában legyél a kerülendő ételekkel.”
2. Néhány étel és ital fogyasztását csökkentsd vagy iktasd ki teljesen!
Van néhány olyan étel és ital, amit érdemes kerülnöd terhesség idején. Közéjük tartozik az alkohol és néhány csemege jellegű termék is. Koffeint és bizonyos típusú halakat a biztonság kedvéért csak nagyon kis mennyiségben javasolt fogyasztani. Még több hasznos tippért látogass el a terhesség alatti táplálkozásról szóló oldalunkra.
3. A terhességi multivitamin a várandósság alatt végig segítségedre lehet
Terhesség alatt bizonyos tápanyagok szükséglete akár másfélszeresére is emelkedhet, amit csupán étrendből meglehetősen nehéz lehet fedezni.
Az Elevit® Complex 1 multivitamin filmtablettát kifejezetten a baba tervezésétől a terhesség 12. hetének végéig tartó időszak megnövekedett mikrotápanyag-igényének kielégítésére, és a magzati idegrendszer egészséges fejlődésének elősegítésére* fejlesztették ki. Célzottan erre az időszakra optimalizált mennyiségű vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. A kiegészítő folsav-bevitel növeli az anyai folátellátottság szintjét. Az alacsony anyai folátszint a magzati idegcső-záródási rendellenességek kialakulásának kockázati tényezője. Magas folsav és (a folsavnál könnyebben hasznosuló) Metafolin tartalma révén hozzájárul egyes fejlődési rendellenességek kockázatának csökkentéséhez.
A Metafolin® a folsav biológiailag aktív formája, ez az, amit a szervezet közvetlenül tud hasznosítani. A folsavat a szervezet többlépcsős folyamat során alakítja át biológiailag aktív foláttá. Vannak, akiknél ez a folyamat nem működik megfelelően. Annak érdekében, hogy az optimális folátszint ezen nők számára is biztosított legyen, a folsav mellett biológiailag aktív folsav – Metafolin® bevitele is ajánlott.
Az Elevit® Complex 2 terhességi multivitamin lágyzselatin kapszula a terhesség 13. hetétől biztosítja a fontos mikrotápanyagokat. Folát tartalma hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez, DHA tartalma pedig támogatja a születendő gyermek szemének és agyának fejlődését*.
* A kiegészítő folsav- bevitel növeli az anyai folátellátottság szintjét. Az alacsony anyai folátszint a fejlődő magzat velőcső-záródási rendellenessége kialakulásának kockázati tényezője. A jótékony hatás napi 400 μg, a fogamzást megelőzően legalább egy hónapig, és a fogamzást követően három hónapig folytatott kiegészítő folsavbevitellel érhető el. Az anya szervezetéből vagy az anyatejből felvett dokozahexaénsav (DHA) hozzájárul a magzat és az anyatejjel táplált csecsemő szemének és agyának megfelelő fejlődéséhez. A várandós és szoptató anyáknak a kedvező hatás eléréséhez az omega-3-zsírsavakból felnőttek számára ajánlott napi adagon (azaz 250 mg DHA és eikozapentaénsav – EPA) felül további 200 mg DHA-t kell naponta fogyasztaniuk.
4. Fordíts kiemelt figyelmet a konyhai higiéniára (is)!
Akár olyan egyszerű intézkedésekkel is segítheted kisbabád egészséges fejlődését, mint az alapos kézmosás főzés és étkezés előtt, a konyhai felületek tisztán tartása, friss zöldségek és gyümölcsök megmosása, az ételek alapos hőkezelése és megfelelő hőmérsékleten való tárolása.
5. Szülésre és szoptatásra felkészítő tanfolyamok
Ezeken a foglalkozásokon felkészítik a leendő anyukákat arra, hogy mi várható vajúdáskor, hogyan érdemes készülni az új jövevény érkezésére. A tanfolyamokon elsajátított tudással hatékonyabban tudod kezelni a terhesség és a szülés kihívásait, valamint a szülői feladatok ellátását is.
6. A reggeli rosszullétek kezelése
A terhesség mellett a reggeli rosszullétek is nagyban befolyásolhatják a közérzetedet és az életviteledet. Érdemes kipróbálnod tippjeinket, hogy kitaláld, neked mi válik be legjobban az olyan tünetek enyhítésére, mint a hányinger és a hányás.
7. Csökkentsd a gyomorégést és a székrekedést!
A terhesség alatt sokaknak okozhatnak kellemetlen pillanatokat a székrekedés és a gyomorégés tünetei. Javaslataink közül néhány talán enyhülést és javulást jelenthet számodra is.
8. Mozogj és eddz rendszeresen!
Fontos, hogy a terhesség idején is maradj aktív, és végezz rendszeresen testmozgást. Így nemcsak fitt maradhatsz, de a stresszt is csökkentheted, valamint a szülésre is segíthet felkészülni. Lehetőleg minden nap próbálj meg legalább 30 percet szánni olyan könnyebb mozgásformákra, mint az úszás vagy a tempós séta. Ha eddig is rendszeresen edzettél, lehet, hogy valamelyest csökkentened kell az intenzitást. Ha bizonytalan vagy, érdemes lehet orvosod véleményét kikérni erről.
9. Gátizomtorna-gyakorlatok
A terhesség előrehaladtával a gátizmok egyre nagyobb terhelésnek vannak kitéve. Érdemes tehát néhány gyakorlatot elsajátítanod és napi rutinod részéve tenni az intimtornát.
10. Kerüld az alkoholt, a kábítószereket, és tedd le a cigit!
A legbiztonságosabb, ha teljesen kiiktatod az életedből az alkoholt és a kábítószereket a terhesség és a szoptatás ideje alatt is. Ugyanígy a dohányzást is fontos, hogy abbahagyd.
„Fontos, hogy a terhesség idején is aktív maradj, hiszen nemcsak fitt maradsz így, de a stresszt is csökkentheted, és a szülésre is segít felkészíteni.”
11. Fordíts extra figyelmet a fogaidra és a fogínyedre!
Terhesség alatt a fogínyed érzékenyebb lehet, ezért óvatosabban próbálj meg fogat mosni. Ha reggeli rosszullétek gyötörnek, használj szájvizet öblítéshez az azonnali fogmosás helyett, hogy csökkentsd a savak hatását. Ha felkeresed a fogorvosod, mindenképpen említsd meg neki, hogy terhes vagy.
12. Óvatosan a macskaalommal!
Ha van cicátok, mindenképpen viselj legalább gumikesztyűt, ha te tisztítod /cseréled ki a macskaalmot. De legjobb, ha mást kérsz meg erre a feladatra a terhesség ideje alatt, mivel a használt macskaalom számos ártalmas baktériumot tartalmazhat. Ugyanígy légy elővigyázatos kertészkedéskor is: viselj ilyenkor is gumikesztyűt.
Maradj végig formában a terhességi tippjeinkkel:
Összeállítottunk egy átfogó listát azokról a dolgokról, amikre érdemes ügyelned a terhesség előrehaladtával. Olvasd el és nyomtasd ki a terhességi tippjeinket, és használd útmutatóként.
Az Elevit® Complex 1 multivitamin filmtabletta, az Elevit® Complex 2 terhességi multivitamin lágyzselatin kapszula és az Elevit® Complex 3 multivitamin lágyzselatin kapszula étrend-kiegészítő készítmények. Az étrend-kiegészítő készítmények nem helyettesítik a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Forgalmazza: Bayer Hungária Kft. 1117 Budapest Dombóvári út 26.