Megszületett
Szülés utáni regeneráció és szoptatás
Gyermeked megszületése után számos fizikai és lelki változáson mész majd keresztül, ahogy belerázódsz az anyaszerepbe. Szívből gratulálunk a kisbabádhoz!
Habár már a karjaidban tarthatod a kisbabádat, a testednek bizony még szüksége lesz néhány hónapra, hogy visszaálljon a normál működésre.
Készülj fel néhány fizikai változásra a terhesség és a szülés után, hiszen a tested nemcsak regenerálódni igyekszik, de közben a szoptatásra is fel kell készülnie.
Visszahúzódó méh
Gondolj bele, a méhed legalább akkorára nőtt, mint egy léggömb, szóval szüksége lesz néhány hétre, amíg visszanyeri eredeti méretét. Ahogy húzódik össze, utófájásokat is érezhetsz, amelyek majd fokozatosan elmúlnak.
Gyermekágyi vérzés
Az első napokban erősebb vérzést tapasztalhatsz, ahogy a szülés után a méhről lelökődik a megvastagodott nyálkahártya. Ezt lochiának nevezik. A legerősebben a szülést követő 12-24 órában jelentkezhet a vérzés, majd a következő hetekben fokozatosan enyhül, színe pedig a rózsaszínes-barnáson keresztül világosodik az egészen fehéresig. Átlagosan körülbelül 2-4 hétig tapasztalhatod ezeket a tüneteket.
Aranyér
Elég gyakori jelenség szülés után az aranyér, amely azonban néhány nap után gyakran el is tűnik. Próbáld meg megelőzni a székrekedést sok rostos étel fogyasztásával, mint a gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű gabonafélék, valamint igyál sok vizet. Ha mégis szükséged lenne a tünetek gyógyszeres enyhítésére, konzultálj az orvosoddal.
„Továbbra is gyakorold az intimtornát, hogy megelőzd az akaratlan vizeletszivárgást.”
Gyenge gátizmok
Nagy teher hárult az elmúlt hónapokban a gátizmokra, ezért előfordulhat, hogy meggyengültek. Hogy elkerüld az akaratlan vizeletszivárgást, gyakorold továbbra is az intimtornát minden nap.
Anyatej
Szülés után néhány napig a melleid kolosztrumot, azaz előtejet fognak termelni, amely magas protein-, egyéb tápanyag- és antitesttartalma révén táplálja és védi a kis jövevényt. Az anyatej termelődése jellemzően 2-3 nappal a szülés után indul be. Ha szoptatsz, akkor nagyjából 300-500 ml tejet fogsz termelni naponta az első héten, ami utána 600-700 ml-re nő majd meg a baba szükségleteitől függően.
Szoptatás
Számos egészségügyi előnye van a szoptatásnak mind a babára, mind pedig rád nézve. Így közelebb kerülhetsz a gyermekedhez, könnyebben visszanyerheted a szülés előtti formádat és még relaxálni is segíthet, amíg szoptatás közben kiszakadsz a mindennapos teendőid közül. Ugyanakkor a babád számára számos olyan tápanyagot tartalmaz az anyatej, amelyek fontosak a növekedéséhez és fejlődéséhez, valamint számos egészségügyi probléma ellen is védi őt. Arról nem is beszélve, hogy a szoptatás a legolcsóbb és legkényelmesebb módja a baba táplálásának. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a kicsi hat hónapos koráig kizárólag anyatejes táplálást javasol.
Az UNICEF (az Egyesült Nemzetek Nemzetközi Gyermek Gyorssegélyalapja) állásfoglalása1 szerint a szoptatott babáknál csökken a rizikója a
- Gyomor-bélhurutnak
- Légúti fertőzéseknek
- Bölcsőhalálnak
- Elhízásnak
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegségnek
- Allergiáknak (például asztma, laktóz-intolerancia).
A szoptatás további előnyei a kismamák számára:
- Minél tovább szoptat az édesanya, annál védettebbé válik a mell-és petefészekrák, valamint a combnyaktörés ellen a későbbi években.
- Összefüggést találtak a hosszan tartó szoptatás és a menopauzával kapcsolatos kardiovaszkuláris rizikófaktor között.
- A Rákkutatási Világalap (World Cancer Research Fund, WCRF) a szoptatást is felsorolja a rák kockázatának csökkentését segítő 10 javaslata között.
Ezek a betegségek jelentik a legnagyobb fenyegetést a nők egészségére bármilyen életkorban.
„Négy hét elteltével már nagyjából felállítható egy napi rutin az etetéseket illetően.”
Szoptatási rendszer: igény vagy napirend szerint?
Az UNICEF azt javasolja, hogy a kicsi igényei szerint történjen a szoptatás – vagyis a baba dönthesse el, hogy mikor, mennyi ideig és mennyi tejet szeretne. Ilyenkor gyakorlatilag semmilyen rendszer nincs felállítva, ugyanakkor idővel a kisbabák többségénél magától is kialakul a saját táplálkozási rendszerük – jellemzően az első hónap végére. Az első hat hétben az igény szerinti, tehát éhségsírás esetén történő szoptatás segíti a szükséglet szerinti tejelválasztás kialakulását is. Fontos, hogy ilyenkor a csecsemő mindkét mellből szopjon minden szopáskor – a maximális tejtermelés beindulásának érdekében.
Minden kisbaba más és más, ezért fontos, hogy közösen tapasztaljátok ki, hogy számotokra mi a legideálisabban működő rendszer. Általánosságban elmondható, hogy a kicsi napi étkezési gyakorisága így alakul:
- 1-2 hónapos korában 7-9 alkalom
- 3-4 hónapos korában 6-7 alkalom
- 5-12 hónapos korában 5-6 alkalom
A kicsi viselkedéséből és testi funkcióinak a működéséből ki tudod találni, hogy elég anyatejhez jutott-e az etetés során. Ha szoptatás után nyugodt és 2-3 órát alszik, naponta 2-6 alkalommal van puha, pépes széklete, a bőre pedig tiszta – akkor minden rendben van. Súlyának gyarapodásából is lehet arra következtetni, hogy megfelelően étkezik-e a pici. Megközelítőleg az alábbi ütemben növekszik a csecsemők súlya:
- 200 g/hét az első negyedévben
- 130 g /hét a második negyedévben
- 85 g/hét a harmadik negyedévben
- 75 g/hét a negyedik negyedévben
A születéskori súlya körülbelül 6 hónap alatt nő a duplájára, az első év végére pedig a triplájára.
Egy-egy etetés időtartama eltérő lehet, függ például a gyerek aktivitásától vagy a mellben lévő tej mennyiségétől. Akár már az első öt percben kiszívhatja a kicsi a számára szükséges tejet, ezután pedig lassabban szopizik, és eleinte még sokszor el is aludhat rajtad. Átlagosan 15-30 percig tart egy-egy szoptatás, de ezt is nektek kell majd kitapasztalnotok.
Az éjszakai etetés kapcsán is elég eltérőek a vélemények. A kicsi három hónapos koráig ugyanakkor még igényelheti az éjszakai szoptatást is, ráadásul ez segíti a szükséges mennyiségű anyatej termelődését is. Ahogy növekszik és fejlődik a baba, úgy csökken az éjszakai etetés iránti igénye is – az esti szoptatás alkalmával elegendő mennyiségű táplálékot visz már be. Amíg viszont éjjelente is igényli az etetést, ügyelj arra, hogy ne kapcsolj túl nagy fényt a szobában és ne csapj nagy zajt.
Szoptatás esetén időbe telhet, amíg beletanulsz a helyes technika alkalmazásába. Ha esetleg kételyeid vagy kérdéseid támadnának, nyugodtan keresd fel a védőnődet vagy egy szoptatási tanácsadót, aki biztosan tud neked segíteni. Ha esetleg nincs alkalmad szoptatni éppen akkor, amikor a baba megéhezik, akkor egy mellszívó segítségével „előkészítheted” az anyatejet egy cumisüvegben az ilyen alkalmakra.
Érzékeny mellbimbó szoptatás után?
A szoptatás kezdetén sok kellemetlenséget okozhatnak az érzékeny és berepedezett mellbimbók. Érdemes ezért minél többet szellőztetned és a szabad levegőn hagyni a melleidet, emellett pedig olyan mellbimbóvédő kenőcsöt használnod, mint a Bepanthen Baby. A Bepanthen Baby nemcsak a gyermekednek, hanem a számodra is tökéletes. Amennyiben a mellbimbó érzékeny bőréről is szeretnél gondoskodni, kend be vékonyan Bepanthen Babyvel minden szoptatás után, csak arra figyelj, hogy a maradék kenőcsöt ajánlott eltávolítani a következő szoptatás előtt. A Bepanthen Baby-ben található dexpanthenol támogatja a bőr természetes gyógyulási folyamatait, egyúttal megőrzi a bőr puhaságát, hidratáltságát, így ideális a szoptatás alatt a mell rendszeres ápolására. A Bepanthen Baby nem tartalmaz színezéket, illatanyagot és tartósítószert sem.
A Bepanthen Baby kozmetikum.
Szex a szülés után
Teljesen normális, ha a szülés utáni hetekben vagy akár hónapokban még nem érzed magad felkészülve a szexre. A testednek időre van szüksége a regenerálódáshoz, ráadásul borzasztóan fáradtnak is érezheted magad, tehát nem meglepő, hogy a szex az utolsó dolog, ami az eszedbe jut. Ha úgy érzed, hogy készen is állsz az újabb szexuális együttlétekre, a vérzés elállását mindenképpen várjátok meg.
Fogamzásgátlás
Ügyeljetek a biztonságra, hiszen fontos, hogy ne ess rögtön újra teherbe. Sajnos sokak fejében él az a téves elképzelés, hogy a szoptatás ideje alatt nem lehet teherbe esni. Pedig vannak nők, akiknek ilyenkor is van peteérése. Beszéljétek át az orvosoddal, hogy melyik fogamzásgátló módszer lenne számotokra a legmegfelelőbb ebben az időszakban.
Törődj a lelkeddel is!
Elég általános jelenség, hogy a szülés utáni napokban szomorúnak és ingerlékenynek érzed magad – mintha egy végtelen érzelmi hullámvasúton ülnél. A hormonok, a kialvatlanság és fáradtság… mintha minden összeesküdött volna ellened. Azonban ha ezek az érzések, érzelmi hullámzások nem múlnak el, vagy nem tudod már kezelni őket, mindenképpen konzultálj az orvosoddal vagy a védőnőddel – a szülés utáni depresszió létező dolog és szakember segítségét igényli.
Még több tipp újdonsült anyukáknak
Úgy érzed, már jobban érted, hogy mi zajlik a testedben a szülés után? Szeretnéd tudni, hogy mire érdemes még számítanod az első hónapokban? Látogass el a szoptatás alatti étkezésről szóló oldalunkra vagy nézz szét életmód-tippjeink között, hogy hatékonyan tudd kezelni az új szülők előtt álló kihívásokat.
Elevit Complex 3
Az Elevit® Complex 3 multivitamin lágyzselatin kapszulát kifejezetten a szoptató édesanyák és az anyatejjel táplált csecsemők igényei alapján fejlesztették ki. DHA tartalma hozzájárul az anyatejjel táplált csecsemő szemének és agyának fejlődéséhez.*
*Az anyatejből felvett dokozahexaénsav (DHA) hozzájárul az anyatejjel táplált csecsemő szemének és agyi fejlődéséhez megfelelő fejlődéséhez. A kedvező hatás eléréséhez az omega-3-zsírsavakból felnőttek számára ajánlott napi adagon (azaz 250 mg DHA és eikozapentaénsav – EPA) felül további 200 mg DHA-t kell naponta fogyasztani.
A niacin (B3-vitamin), a pantoténsav (B5-vitamin), a riboflavin (B2-vitamin), a B12-vitamin, a B6- vitamin a C-vitamin és a vas hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez.
Az Elevit® Complex 1 multivitamin filmtabletta, az Elevit® Complex 2 terhességi multivitamin lágyzselatin kapszula és az Elevit® Complex 3 multivitamin lágyzselatin kapszula étrend-kiegészítő készítmények. Az étrend-kiegészítő készítmények nem helyettesítik a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Forgalmazza: Bayer Hungária Kft. 1117 Budapest Dombóvári út 26.